انواع طلاق

پس آن همه عشق و علاقه ای که در ابتدای زندگی بود چه می شود. شاید کمی عصبانی هستید و دارید زود تصمیم می گیرید.از خواننده خواهشمندیم کمی صبورانه و با تامل بیشتر به کاری که می خواهد انجام دهد فکر کند. از انواع طلاقمی توان به طلاق رجعی و طلاق بائن اشاره کرد که طلاق بائن خود به شش قسمت تقسیم می شود. در این مقاله به اصلی ترین آن ها اشاره کرده ایم.

اقسام و انواع طلاق

طبق ماده 1143 قانون مدنی در کشور ما انواع طلاق بر دو شکل است: طلاق رجعی که در آن مرد اجازه رجوع دارد و طلاق بائن که در حقیقت دادخواست طلاق از طرف زن است و پس از طلاق مرد حق رجوع به زن را ندارد مگر تحت شرایطی که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

اقسام و انواع طلاق

اقسام و انواع طلاق

طلاق رجعی

نوعی از انواع طلاق است که در ایام عده مرد به لحاظ شرعی و قانونی میتواند رجوع کند در حقیقت طلاق رجعی  طلاق از طرف مرد است. طلاق رجعی، رابطه زوجیت را از  بین نمیبرد مگر با دو عامل طلاق و انقضای عده

زن در مدت عده طلاق رجعی زوجه محصوب می گردد وباید تا پایان عده زن ومرد در یک منزل زندگی کنند، در این زمان که حدود سه ماه (سه طهر، طهر واحد شرعی محاسبه ی عده است که می توانید مقاله عده را در همین سایت بخوانید) است مرد موظف به دادن نفقه ی زوجه می باشد. اگر در این مدت مرد به زوجه رجوع کند که دیگر طلاق منتفی است ودر صورتی که چنین نشود در پایان عده جهت طلاق و ثبت به دفترخانه مراجعه می کنند.

به این موضوع مهم توجه داشته باشید که در صورت وقوع رجوع حداکثر تا یک ماه فرصت ثبت این موضوع در دفترخانه را دارید در غیر این صورت به حبس تعزیری و یا جزای نقدی محکوم خواهید شد.

طلاق بائن

طلاق بائن طلاقی است که در آن مرد اجازه رجوع ندارد. طلاق بائن خود دارای حالت های متعدد است که شمار انواع طلاق آن به شش می رسد:

  • طلاق زنی که هنوز باکره است (عدم نزدیکی زوجین که معمولا در دوره عقد است)
  • طلاق زن یائسه
  • طلاق زن صغیره
  • طلاق زن مختلعه (طلاق از طرف زن)
  • طلاق مبارات (این نوع طلاق همان طلاق توافقی است)
  • سه طلاقه کردن زن (سه طلاقه کردن پس از دو رجوع اتفاق می افتد)

توجه داشته باشید که زن و شوهری که هنوز مقاربت نداشته اند چه قبل از عروسی و چه بعد از عروسی، اگر بخواهند طلاق بگیرند طلاق آن ها از نوع اول طلاق بائن محسوب خواهد شد. می توانید جهت مطالعه بیشتر در قسمت جست و جوی سایت  (طلاق توافقی در دوران عقد) را تایپ کنید.

طلاق بائن از انواع طلاق

طلاق بائن از انواع طلاق

در میان این شش حالت طلاق از انواع طلاق بائن، سه نوع آن (طلاق خلع وطلاق مبارات و سه طلاقه) که آمار بسیار بیشتری از طلاق را تشکیل می دهند، به اختصار سه حالت را توضیح خواهیم داد:

طلاق خلع از انواع طلاق بائن

طلاق خلع که از انواع طلاق بائن است، طلاقی است که در آن زن بنا به دلایلی، از زندگی با همسرش آنچنان خسته شده که حاضر است هر کاری بکند تا طلاق بگیرد مثلا از مهر خود بگذرد (اصطلاحا می گویند، مهرم حلال جونم آزاد) و یا حتی مبلغی علاوه بر بخشش مهر (فدیه) به مرد بپردازد تا طلاق بگیرد.

چنانچه مرد قبل از اجرای صیغه ی طلاق پشیمان شود و با رد آنچه که بخشیده شده می تواند مانع اجرای حکم شود و زن نمیتواند طلاق بگیرد. و اگر مرد به طور کلی حاضر به طلاق نباشد و زن حق طلاق یا دلایل محکمه پسندی همچون عسر و حرج ، عیوب مرد از جمله عیوب جنسی، جنون و… برای طلاق نداشته باشد تحت هیچ شرایطی نمی تواند طلاق بگیرد.

عسر و حرج : یکی از دلایلی که خانوم ها بر مبنای آن دادخواست طلاق می دهند عسر و حرج است که به معنای مشقت و سختی زندگی مشترک است. عسر و حرج یک موضوع کلی است و مصداق مشخصی ندارد بنابراین هر موضوعی که دادگاه تشخیص دهد باعث مشقت زن است مثل اعتیاد همسر و یا مسکر بودن آن، جزوه عسر و حرج می شود و دادگاه رای به طلاق می دهد.

طلاق خلع از انواع طلاق بائن

طلاق خلع از انواع طلاق بائن

طلاق مبارات از انواع طلاق بائن

طلاق مبارات نام دیگر طلاق توافقی (طلاق مبارات و طلاق توافقی تنها یک نوع از انواع طلاق محسوب می شوند) است که در آن، طلاق از طرف هر دو یعنی زن و شوهر است. البته این حالت طلاق هم معمولا در اول کار خانوم ها به فکر آن می افتند چرا که از دیگر طلاق ها شرایط بهتری دارد و زودتر صورت می پذیرد. لذا برای آنکه مرد را راضی به طلاق توافقی کنند از مهریه خود می گذرند. نکته ای که باید در نظر داشت این است که در طلاق توافقی زن نمی تواند برای راضی کردن همسر به طلاق همچون طلاق خلع مبلغی علاوه بر بخشش مهریه به مرد بپردازد.

در طلاق توافقی زن و شوهر باید بر سر تمامی مشترکات و حق و حقوق یکدیگر همچون جهزیه، مهریه، اگر صاحب فرزند هستند حضانت فرزند، اجرت امثل و… به توافق برسند. اگر در هر موردی نتوانند به توافق برسند دادگاه درباره آن ها تصمیم گیری خواهد کرد.

سه طلاقه و طلاق عدی از انواع طلاق بائن

 دو نوع از انواع طلاق که بسیار شنیده ایم شاید جمله “سه طلاقت می کنم” در فیلم ها  باشد و تصور کنیم که با مراجعه به دادگاه یا دفترخانه می شود سه طلاقه کرد اما باید بدانید که اینگونه نیست و سه طلاقه کردن شرایط خاص خود را دارد و با یک بار طلاق سه طلاقه صورت نمی گیرد.

قاعده سه طلاقه شدن بدین گونه است که زن و شوهر سه بار با هم مزدوج می شوند و سه بار طلاق بگیرند، تنها در این صورت است که سه طلاقه شکل می گیرد و اگر بخواهند دوباره با هم ازدواج کنند، زن باید اول با شخصی دیگر که در قانون به آن محلل گویند ازدواج کند و بعد از طلاق از محلل، می تواند با همسر سابقش ازدواج کند.

سه طلاقه و طلاق عدی از انواع طلاق بائن

سه طلاقه و طلاق عدی از انواع طلاق بائن

طلاق عدی، سه طلاقه ای است که سه بار سه طلاقه شده است یعنی در مجموع نه بار طلاق گرفته است در این صورت آن زن و مرد تا ابد به هم حرام خواهند شد و دیگر نمی توانند باهم ازدواج کنند.

تفاوت دو حالت طلاق(سه طلاقه و طلاق عدی) در این است که زن و مرد در سه طلاقه تا ابد به هم حرام نمی شوند بلکه تحت شرایط گفته شده می توانند دوباره با هم ازدواج کنند. اما در طلاق عدی زن و شوهر تا ابد به هم حرام اند و تحت هیچ شرایطی نمی توانند با هم ازدواج کنند.

چگونه طلاق مبارات تبدیل به طلاق رجعی می شود

همانگونه توضیح داده شده در تمامی حالت های طلاق مبارات که از انواع طلاق بائن است، مرد اجازه رجوع ندارد اما چگونه طلاق مبارات تبدیل به طلاق رجعی می شود و قابل رجوع. اگر زن بعد از طلاق به آنچه که بخشیده (مهریه بخشیده شده) رجوع کند و دادخواستی برای گرفتن آن ثبت کند طلاق تبدیل به طلاق رجعی خواهد شد و در این صورت مرد هم این حق را پیدا میکند که به زن رجوع کند. در نظر داشته باشید که این کار تنها در مدت عده قابل اجرا می باشد.

چگونه طلاق مبارات تبدیل به طلاق رجعی می شود

چگونه طلاق مبارات تبدیل به طلاق رجعی می شود

تفاوت فسخ نکاح و انواع طلاق

انواع طلاق و فسخ نکاح هر چند هر دو به معنای جدایی زن و شوهر است اما دو موضوع متفاوت هستند. در فسخ نکاح مانند این است که شما قردادی بسته اید و حالا چیزی که در قرارداد وجود داشته رعایت نشده قراداد مردود است. نیازی به مراجعه داداگاه نیز ندارد و حالت اعلامی دارد،  اگر همسر اعلام کند و طرف مقابل بپذیرد عقد فسخ می شود. اما اگر طرف مقابل قبول نکند باید به دادگاه مراجعه کند تا دادگاه به حق بودن تصمیم را بررسی کند.

منبع: مستر دادیار

برچسب ها: انواع طلاق , طلاق رجعی , طلاق بائن ,

[ بازدید : 89 ]

[ جمعه 21 تير 1398 ] 15:19 ] [ مهدی سبزی ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]